تبلیغات
پژوهش وبررسی های منابع انسانی - آی-اس-آی (ISI) چیست ---مزایا ومعایب آن
پژوهش وبررسی های منابع انسانی

مدیر وبلاگ : اصغرحسنی

آی-اس-آی (ISI) چیست ---مزایا ومعایب آن

یکشنبه 24 آذر 1387  ساعت: 01:21 ب.ظ

 

 

افروغ:   گرایش به ISI بلای خانمان‌سوز جامعه علمی کشور

     

طرفداران شاخص آی اس آی در پیشرفت علوم کشور افرادی هستند که ایران را به حاشیه فعالیت علمی غرب می کشانند و پدیده تقلب علمی در کشور نتیجه اجتناب ناپذیر افزایش اشتیاق به ارائه مقاله به مراکزی چون آی اس آی است .   

 

عماد افروغ در گفتگو با برنا، طرفداران شاخص آی اس آی در پیشرفت علوم کشور را افرادی دانست که ایران را به حاشیه فعالیت علمی غرب می کشانند به باور این استاد دانشگاه وابسته شدن به آی اس آی از بعد علمی باعث می شود اندیشمندان کشور از رسالت فرهنگی و اجتماعی خود محروم شوند.

 

عضو سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه شاخص قرار دادن آی اس آی موجب می شود فعالیت علمی و محتوایی بزرگان علم کشور دیده نشود گفت: به دیگر سخن اگر شاخص آی اس آی برداشته شود واقعیت علمی در کشور به گونه ای دیگر رخ می نماید و با این شاخص بسیاری از فیلسوفان و مراجع علم ما دیده نمی شوند و آنچه که هستند نشان داده می شوند.

 

افروغ اشتیاق برخی اساتید و صاحبنظران علمی به آی اس آی( ISI)را نگاهی سطحی و شکل گرایانه دانست و افزود: در حالی که علم با نوآوری و خلاقیت پیوند خورده در ایران برخی مسئولین دچار نقض غرض شده و به انقلاب و اندیشه های امام (ره) خیانت می کنند چرا که از یک سو دم از علم می زنیم و از دگر سو مرجعیت علم را به غرب داده ایم.

 

نماینده اصولگرای مجلس هفتم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی با بها دادن به آی اس آی دارند کشور را به عقب می برند گفت: این افراد چون درک درستی ازعلم ندارند چنین می کنند و حتی شورای عالی انقلاب فرهنگی هم که باید ترمز این سیاست ها و اشتباهات باشد نقش شتاب دهنده در گرایش به آی اس آی پیدا کرده است.

افروغ خاطرنشان کرد: این یک بلا و درد خانمان سوز است که توسط کسانی به جان کشور افتاده که مباحث نرم افزاری علم را نمی شناسند و با نگاهی اثبات گرایانه دارند به انقلاب و فرهنگ این کشور خیانت می کنند.

 

وی پدیده تقلب علمی را نتیجه اجتناب ناپذیر افزایش اشتیاق به ارائه مقاله به مراکزی چون آی اس آی دانست و تصریح کرد: گرایش به آی اس آی تقلب علمی را دامن می زند و توجه اندیشمندان داخلی را از نیازهای علمی واقعی منحرف می کند ضمن آن که سطح آی اس آی سطح قابل قبولی نیست و جنبه جامع و تمام عیار ندارد چرا که به خود مقاله اهمیت داده نمی شود بلکه ارزش شکلی مجله و اعتبار مجله مد نظر قرار می گیرد.

 

افروغ تصریح کرد: سر نخ آی اس آی در اختیار کشورهای غربی است و چون آن ها گزینش می کنند و داوری در اختیار آن ها است، نقش توانمندی های داخلی در کشور به شدت تحت الشعاع قرار می گیرد. و از آنجا که بسیاری از رشته های علوم انسانی در آی سی آی قابل ترجمه نیست به زبان فارسی نیز خیانت می شود.

 

                                                                                                                                                                                               

 

 

  محمد صابری : ISI   چیست؟     

 

داده‌های ISI شامل 17300 مجله، كتاب و گزارش همایش در حوزه‌های علوم، علوم اجتماعی، هنر و علوم انسانی است، این منابع علمی از میان منابع مربوط به قریب 110 كشور جهان انتخاب شده‌اند. بخش مهمی از این دادها شامل اطلاعات 9300 مجله از كشورهای جهان است كه اطلاعاتشان به صورت سالیانه فهرست می‌شود.

 ISIكلیه اطلاعات كتابشناختی مجلات تحت پوشش خود را ثبت می‌كند، این اطلاعات شامل نام مجله، شماره مجله، تعداد صفحات مجله، چكیده مقالات به انگلیسی (كه معمولا خود نویسندگان آن را تهیه می‌كنند)، نام و نشانی مؤلف و ناشر، و همچنین مراجع استنادی هر مقاله است.حجم عظیم اطلاعات ISI به محققان امكان می‌دهد كه از پیشینه تحقیقاتی موضوع مورد علاقه‌شان و همچنین آخرین تحولات و پیشرفتها در زمینه‌های آن مطلع شوند، به این ترتیب می‌توان با قاطعیت اعلام كرد كه ISI فراگیرترین پوشش برای نشریات پژوهشی جهان به زبانهای مختلف بوده و به همین دلیل در بررسی وضعیت علمی كشورها معمولاًَ به آمارها و داده‌های آن استناد می‌شود.

 ISI به منظور ارائه خدمات آگاهی‌رسانی جاری و برطرف كردن نیازهای بازیابی كاربران، پوشش جامعی از مجلات معتبر و مهم هر رشته را جمع‌آوری می‌كند كه البته این جامعیت الزاماًَ به معنای فهرست شدن همه مجلات نیست.

فهرست كردن همه مجلات نه فقط از لحاظ اقتصادی غیر عملی است بلكه تحلیل نوشتارهای عملی نشان داده است كه فهرست كردن تمام مجلات ضرورتی ندارد. چرا كه طبق قانون برادفورد معلوم شده است كه می‌توان تمام نتایج اصلی و مهم را در مجموعه نسبتاًَ كوچكی از مجلات یافت. در اواسط دهه1930 برادفورد دریافت كه نوشتار اصلی هر رشته علمی حداكثر متشكل از 1000 مجله است و بیشترین مطالب مرتبط با موضوع مورد نظر نیز توسط تعداد اندكی از این 1000 مجله منتشر می‌شود. او متوجه شد كه مجلات هسته پیشینه اصلی هر گروه موضوعی را تشكیل می‌دهند و موضوع‌های مرتبط با هر رشته در تعداد كمی از نشریات منتشر می‌شوند. بعلاوه تحلیل‌های اخیر كه بر مبنای استنادهای علمی صورت گرفته، نشان داده است كه تنها مجموعه‌ای از 150 مجله جهان تقریباًَ نصف استنادها و یك چهارم كل مقالات را شامل می‌شوند. همچنین معلوم شده است كه هسته‌ای از حدود 3000 مجله تقریباًَ 75% كل مقالات منتشر شده و 90% مقالات استنادی را در بر می‌گیرد. البته باید گفت كه این تركیب ثابت نبوده و مدام تغییر می‌كند. بر این اساس مسولیت اصلی گروه ویراستاران ISI شناسایی و ارزیابی مجلات جدید و مفید برای كاربران و كنارگذاشتن مجلاتی است كه دیگر چندان مفید نیستند.

 

 

   محمدولی اسدی تمامی : ISIچیست؟

 

سازمان ISI ( Information Sciences Institute  ) سازمانی است که در دنِِیا برترین مقالات جهان را در ساِِیت خود قرار می دهد و معِِیار ارزشی دانشمندان در اکثر نقاط جهان است.

 

 موسسه اطلاعات علمی ( Institute for Scientific Information ) بانک اطلاعاتISI مرکزی برای فهرست نمودن و پوشش دادن جامع مهمترین مجلات علمی منتشره در دنیا به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف می باشد. شمار مجلات ISI ثابت نیست. یک مجله ممکن است در یک زمان از مجلات ISI محسوب شوداما به دلیل کاهش بار علمی بعدا از لیست مجلات ISI کنار گذاشته شود. در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰۰ مجله در لیست ISI قرار دارند. هر ساله ۲۰۰۰ مجله جدید مورد ارزیابی قرار می گیرد و حدود ده درصد آنها به لیست ISI اضافه می شوند.

 

ISI مؤسسه ای خصوصی است كه نشریات و مقالات را فهرست می كند. این تنها مؤسسه در جهان نیست كه به فهرست كردن مقالات مشغول است. گروه های دیگری هم هستند اما ISI معتبرتر از بقیه است.

هر مجله علمی قبل از انتخاب شدن و فهرست شدن در ISIیکسری مراحل ارزیابی را پشت سر می گذارد. ازجمله عوامل مورد ارزیابی و رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI ، کمیته علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن، نشر به موقع مجله و جایگاه نشرآن می باشد. لازم به ذکر است که هیچ یک از این عوامل به تنهایی مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی گیرد بلکه با بررسی مجموع عوامل یک امتیاز کلی داده خواهد شد. از جمله مواردی که در ارزیابی مجله مورد توجه قرار دارد این است که عنوان مقالات، چکیده و کلمات کلیدی باید به زبان انگلیسی باشد همچنین توصیه می شود که منابع نیز به زبان انگلیسی نوشته شوند. اگر چه اطلاعات علمی مهم به تمامی زبانها به چاپ می رسد اما موارد ذکر شده باید به زبان انگلیسی باشد تا تحت داوری و ارزیابی ISI قرار گیرد زیرا ارزیابی کنندگان مجلات علمی در ISIنمی توانند عناوین و منابع بکاررفته در مقالات را به زبان انگلیسی ترجمه کنند. داوری علمی و تخصصی مقالات چاپ شده در مجله توسط داوران نام آشنای علمی از جمله عمده ترین موارد مورد توجه ارزیابی کنندگان می باشد که گویای اعتبار و غنای علمی مجله است.

 

ارجاع به خود یا self citation چیست؟

اگر منابع ذکر شده در مقاله پژوهش نویسندگان خود مقاله باشد این کار از ارزش مقاله می کاهد زیرا جنبه بین المللی بودن آن را ضعیف می کند. درجه ارجاع به خود مجلات ISI معمولا کمتر از ۲۰٪ است.

 

ضریب تاثیر یا درجه تاثیر یا Impact factor چیست؟

این عامل همه ساله توسط ISI برمبنای ارجاعات به هر یک از مجلات علمی آن محاسبه می شود و نتیجه در گزارشات ارجاع مجله یا Journal Citation Reports یا به اختصار JCR  منتشر می شود. این ضریب نه برای مقاله یا نویسنده بلکه برای مجله محاسبه می شود. محاسبه برمبنای یک دوره سه ساله صورت می گیرد. فرضا اگر در سال ۸۴ جمعا ۴۰ ارجاع به یک مجله صورت گرفته باشد و در آن مجله در سال ۸۲ تعداد ۲۶ مقاله و در سال ۸۳ تعداد ۲۴ مقاله چاپ شده باشد ضریب ارجاع آن مجله از تقسیم ۴۰ بر ۵۰ به دست می آید که ۸/۰ است. یعنی به طور متوسط هر مقاله آن نشریه ۸/۰ مرتبه مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است.

 

ISI بودن یک مجله را چگونه تعیین کنیم؟

بهترین راه مراجعه به سایت هایی نظیر تامسون است. زیرا همچنان که گفته شد هم تعداد مجلات زیاد است و هم ISI محسوب شدن یک مجله ممکن است همیشگی نباشد.هر نشریه با هر امتیاز علمی در کشور چاپ شود اگر ضریب تأثیرش صفر باشد، در این پایگاه قرار نمی گیرد. متأسفانه، در حال حاضر تمامی نشریات ایرانی دارای ضریب تأثیر صفر بوده و جایی در این پایگاه ندارند.

 

ISC چیست؟

ISC یا همان پایگاه استنادی علوم جدید و تکنولوژی که همانند ISI دارای مقالات دانشمندان است که خوشبختانه در ایران نیز چنین پایگاهی تاسیس شده است وهم اکنون به فعالیت می پردازد.

 

معیار اصلی ورود مجلات به نمایه های سه گانه ISI چیست؟

بر اساس قانون تجمع گارفیلد متون هسته برای تمامی رشته های علمی بیش از 1000 مجله نیست. همچنین مطالعه ای از سوی گارفیلد بر روی پایگاه اطلاعاتی اِس.سی.آی (Science Citation Index) نشان داده است که 75% ارجاعات در کمتر از 1000 عنوان مجله شناسایی شدند.

حال اگر لازم نباشد که یک نمایه استنادی چند رشته ای جامع بیشتر از چندهزار مجله را پوشش دهد، این مجلات را چگونه باید برگزید؟

 

هر چند برخی شائبه تاثیر پذیری این امر از سیاست و ... را مطرح می کنند ولی نظر ISI Thomson چیز دیگری است. یعنی هزینه- کارآیی. گارفیلد خود می گوید: چون مساله پوشش، وجهی عملا اقتصادی دارد، معیار برای آنچه انتخاب می شود، هزینه-کارایی است. هدف هزینه – کارآمدی یک نمایه به حداقل رسانیدن هزینه در ازای شناسایی یک مدرک مفید و به حداکثر رسانیدن احتمال دستیابی به یک مدرک مفید منتشره است. یک نمایه هزینه- کارآمد باید پوشش دهی خود را تا حد امکان محدود به آن مدارکی نماید که ممکن است افراد مفیدشان بدانند. به زبان ساده ISI Thomson مجلاتی را نمایه می کند که احتمال استناد به آنها بیشتر باشد.ولی چه شاخصی می تواند صلاحیت ورود دیگر مجلات به جمع مجلات منبع ISI Thomson را تایید کند. جواب بسیار ساده است: فراوانی استناد به مجلات در منابعی که پیشتر در این نمایه وارد شده اند.اگر دانشگاهها می خواهند مجلات خود را در نمایه های سه گانه ISI Thomson وارد کنند، علاوه بر رعایت ضوابط عمومی مانند وضعیت نشر، کیفیت مقالات، ترکیب سردبیری و تحریریه و ... باید در جستجوی راهکارهایی باشند که به مجلات آنها از سوی مجلات منبع ISI Thomson، استناد شود. شاید یکی از راهها تشویق محققان دانشگاه در استناد به مدارک مجلات داخلی، در مقالات ارسالی به مجلات تحت پوشش نمایه های سه گانه ISI Thomson باشد.

 

پِِیوستن پاِِیگاه استنادِِی علوم اِِیران به ISI :

رئِِیس کتابخانه منطقه اِِی علوم و تکنولوژِِی گفت: پِِیوستن ISC به ISI با هدف افزاِِیش سهم تولِِیدات علمِِی اِِیران در جهان در نشستِِی با حضور مسئولِِین ISI در کتابخانه منطقه اِِی بررسِِی شد.با توجه به اِِینکه تمامِِی خصِِیصه هاِِی ISI در ISC نِِیز وجود دارد، کتابخانه منطقه اِِی علوم و تکنولوژِِی شِِیراز که متولِِی اِِیجاد ISC ( پاِِیگاه استنادِِی علوم و تکنولوژِِی ) در کشور است، براِِی درج شدن مجلات بِِیشترِِی به زبان فارسِِی در ISI و اِِیجاد ارتباط بِِیشترISC با ISI تلاش مِِی کند .

با برقرارِِی پِِیوند علمِِی مِِیان ISI و ISC شناساِِیی علم به زبان فارسِِی در سطح بِِین المللِِی بِِیشترمِِی شود و سهم اِِیران از تولِِیدات علمِِی دنِِیا بِِیشتر خواهد شد . هم اکنون بِِیش از 6 هزار مقاله توسط مجلات معتبر در ISC تولِِید مِِی شود اما انعکاس اِِین تولِِیدات علمِِی در سطح بِِین المللِِی کم است که با درج تعدادِِی از مجلات در ISI بازتاب علمِِی اِِیران در جهان بِِیشتر مِِی شود .

 

وِِی با بِِیان اِِینکه هم اکنون 25 مجله اِِیرانِِی توسط ISI شناساِِیی شده و نماِِیه مِِی شود، افزود: در حال حاضر تلاش مِِی شود اِِین تعداد به 500 مجله افزاِِیش ِِیابد . مسئول راه اندازِِی ISC در اِِیران با بِِیان اِِینکه اِِیران چهارمِِین کشور داراِِی مطالعات استنادِِی علوم بر پاِِیه ISI است، گفت: کشورهاِِی ژاپن و چِِین نِِیز توانسته اند مجلات خود را به همِِین روش در ISI درج کنند .

 

گفتنِِی است کتابخانه منطقه اِِی علوم و تکنولوژِِی شِِیراز چندِِی پِِیش مأمور راه اندازِِی پاِِیگاه استنادِِی علوم اِِیران و جهان اسلام شد و اِِین مرکز هم کانون در تلاش براِِی سنجش تولِِیدات علمِِی در کشورهاِِی اسلامِِی، رتبه بندِِی نشرِِیات کشورهاِِی اسلامِِی، تولِِید نماِِیه استنادِِی علوم کشورهاِِی اسلامِِی به منظور توسعه ISC در مِِیان تمامِِی کشورهاِِی اسلامِِی و پِِیوند دادن ISC به IS I است .

 

 

 

منابع  : 

 

http://alef.ir/content/view/36474

http://gpn.blogfa.com/post-11.aspx

http://www.newlibrarian.blogfa.com/post-14.aspxنوشته شده توسط:اصغرحسنی

ویرایش:--

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو


موفق ترین مدیران همواره لایق ترین مشاوران را داشته اند