تبلیغات
پژوهش وبررسی های منابع انسانی - ماهی تازه
پژوهش وبررسی های منابع انسانی

مدیر وبلاگ : اصغرحسنی

ماهی تازه

جمعه 17 آبان 1387  ساعت: 01:04 ب.ظ

ماهی تازه یكی از غذاهای اصلی مردم ژاپن است. ژاپن كشوری جزیره ای ست كه محصور در آبهایی است كه منبع عظیم ماهی را در خود دارد. اما سالها پیش بعلت صید بی رویه با استفاده از تكنولوژی های پیشرفته، منابع آبزیان در سواحل ژاپن و مناطق اطراف به شدت كاهش یافت به صورتی كه كشتی های صید ماهی مجبور شدند به آبهای دورتر برای صید ماهی بروند. اما مشكل این بود كه با طی مسافت زیاد، ماهی ها تازگی خود را از دست می دادند و ژاپنی ها كه عادت به خوردن ماهی تازه داشتند رغبت چندانی به خوردن ماهی های جدید از خود نشان نمی دادند.

صاحبان كشتی ها و صنایع ماهیگیری برای حل این مسئله در كشتی ها، حوضچه هایی تعبیه كردند. در واقع پس از صید ماهیها، آنها را در حوضچه ها می ریختند تا ماهی ها زنده به ساحل برسند و بلافاصله مصرف شوند. علی رغم این ترفند هنوز مردم عقیده داشتند كه این ماهی ها نیز مزه و طعم ماهی تازه را ندارند و از آنها استقبال نكردند.

صاحبان كشتی ها كه خود را با یك بحران بزرگ و جدی روبرو می دیدند به فكر یك راه حل نهایی افتادند. تحقیقات نشان می داد درست است كه ماهی ها زنده به ساحل می رسند اما چون همانند محیط طبیعی خود از حركت و فعالیت برخوردار نبودند، هنگام مصرف نیز طعم ماهی تازه را نمی دادند. راه حل نهایی استفاده از كوسه ماهی های كوچكی بود كه آنها را در حوضچه های ماهی ها انداختند. هر چند تعدادی از ماهی ها توسط این كوسه ماهی ها شكار می شدند اما درصد عمده ای زنده می ماندند. در واقع از آنجا كه ماهی ها مرتب توسط كوسه ها مورد تعقیب قرار می گرفتند، یك لحظه آرام و قرار نداشتند و همان تحركی را از خود نشان می دادند كه در محیط طبیعی زندگی خود داشتند. ناگفته پیداست كه ژاپنی ها از این ماهی ها استقبال كردند و آنها را به عنوان ماهی های تازه می خریدند.


--------------------------------------------------------------------------------

شرح حكایت
اگر می خواهید همیشه در حال حركت، رشد و پویایی باشید كوسه ای در حوضچه زندگی خود بیندازید؛ كوسه مشكلات. زیرا آنچه زندگی ما را تهدید می كند سكون، بی تحركی و در جا زدن و در نهایت پوسیدن است.

آبی كه بر آسود زمینش بخورد زود- - - - - - -دریا شود آن رود كه پیوسته روان است (هوشنگ ابتهاج)

 

http://www.mgtsolution.com/olib/517286029.aspx
نوشته شده توسط:اصغرحسنی

ویرایش:جمعه 17 آبان 138701:06 ب.ظ

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو


موفق ترین مدیران همواره لایق ترین مشاوران را داشته اند