تبلیغات
پژوهش وبررسی های منابع انسانی - محیط مدیریت راغیر قابل تحمل نکنید!
پژوهش وبررسی های منابع انسانی

مدیر وبلاگ : اصغرحسنی

محیط مدیریت راغیر قابل تحمل نکنید!

دوشنبه 29 مرداد 1386  ساعت: 11:08 ق.ظ

نوع مطلب :عمومی ،

یکی از مباحث مهم مدیریت که موجب پیشرفت سازمانهای بین المللی شده  توجه مدیران ارشد سازمانها، به ایجا د محیط مطلوب برای زیست مدیران وکارکنان بهنگام کار در سازمان است.چون دربخش کارکنان عمده ترین برانگیزاننده های محیط  درمقالات وکتب بسیاری نقل شده از تکرارآن اجتناب واز صاعق های برانگیزاننده حوزه های مدیریت مطالبی را نقل میکنیم:

۱)مواردی که بعنوان مزایای ویژه تعیین وموجب اضطراب مقام مثبت ومنفی برای متصدی پست میگردد.

۲)مواردی درکنترل ونظارت که موجب سلامت درمحیط کارشده ولی زیاده روی درآن موجب بیزاری وفرار مدیران توانمند ومتخصص میشود.

۳)مواردی در چگونگی شکل گیری رهبری در کارهای تیمی  که مو جب افزایش روحیه ی کار گروهی بویژه در بخش رهبری عده ها میشود.

۴)مواردی درتوسعه وتعمیم خدمات ورفاه اجتماعی که موجب افزایش حس بهره مندی اجتماعی از مزایای رفاهی سازمانها  دربخش مدیران وکارکنان میگردد.

بهانه من برای مقدمه فوق گریز زدن به سخنان ریاست محترم قوه قضائیه در سمینار روسای دیوان محاسبات ودریکی از موارد فوق است. ملاحظه بفرمائید:

(( نباید مفسده‌ای در قراردادها باشد اما توجه داشته باشیم كه به گونه‌ای هم رفتار نكنیم كه هر قراردادی متوقف شود. به طوری كه ما ظرف دو – سه سال پنج میلیارد و برخی كشورهای دیگر 400 میلیارد قرارداد ببندند. در این صورت ما این ثروت را از دست داده‌ایم و در اختیار آنها گذاشته‌ایم و فساد و ضرر بسیار كلان است؛ امیدوارم این بحث‌ها منتهی به این نشود كه عده‌ای شانتاژ كنند و بگویند كه ما ضد مبارزه با فساد هستیم زیرا ما معتقدیم مبارزه با فساد باید انجام گیرد اما نباید ثروت‌های عظیم را هم از دست بدهیم....همین اتفاق در مورد عراق هم با توجه به نفت مشترك ما می‌افتد. این طور نیست كه آن‌ها چون شیعه هستند منتظر ما بمانند. ضمن این‌كه همه‌چیز دست آن‌ها نیست. هنر ما بالفعل كردن امكاناتی است كه كشورهای دیگر منتظر یك صدم آن هستند كه با آن فقر را كم و ثروت را زیاد كنند اما ما تنها نظاره می‌كنیم و فرصت را از دست می‌دهیم.... بنادر تجاری و مناطق آزاد می‌تواند تحول شگرفی در اقتصاد ما ایجاد كند و ثروت، رونق اقتصادی و رفاه كشور ما را چندین برابر كند اما كدام دستگاه نظارتی به دنبال این موضوع رفته كه ثروت‌های بی‌منتها و بی‌حد ما از دست می‌رود. در حالی‌كه با استفاده بهینه از آن‌ها فقر و بیكاری را از كشور محو كنیم.... مغرب یك قطره نفت هم ندارد اما در سال 10 میلیارد دلار درآمد توریستی دارد در حالی كه توریسم آن‌ها بسیار پیش پا افتاده‌تر از آن چیزی است كه ما در كشور خود از آن برخورداریم و اگر ذره‌ای از این پتانسیل توریسم را كشورهای دیگر داشتند از درآمد آن به خوبی استفاده می‌كردند اما ما تنها شعار اشتغال می‌دهیم و وزارت‌خانه و اداره ایجاد می‌كنیم در حالی‌كه راهمان به بیراهه می‌رود.... امروز بحمدالله در ایران به قدری تكنیك‌های روز برای حساب‌رسی وجود دارد كه دیگر هیچ مدیری نمی‌تواند خلاف قانون انجام دهد زیرا حساب‌رسی‌ها قبل از هزینه‌، حین هزینه و بعد از آن شفاف و روشن است. ما باید برای پیشگیری از تكنیك‌های جدید جهت شفاف‌سازی و كاهش هزینه استفاده كنیم....  روش‌های برخوردمان نباید مضرانه باشد به گونه‌ای كه برای این‌كه ابرو را اصلاح كنیم، چشم را كور كنیم، نباید طوری برخورد كنیم كه بی‌انگیزگی در مدیران ایجاد شود مثلا مدیر لایقی كه باید خدمت كرده اگر جایی تخلفی هم مرتكب شده ـ كه حیف بوده نه میل ـ این مدیر با سابقه و زحمت خود منبع ثروتی به شمار می‌رود پس نباید او را حذف یا بی‌انگیزه كنیم و در مقابل آدم‌های بی‌عرضه‌ای كه هیچ ابتكار و خلاقیتی برای نظام ندارند و به مملكت ثروتی اضافه نكرده‌اند را جایگزین كنیم....  آقای هامانه چندی پیش درباره این‌كه چرا قرارداد كمتر بسته می‌شود، می‌گفت مسوولان ما می‌ترسند كه برای بستن قرارداد اقدام كنند، آن‌ها از دستگاه‌های نظارتی كه بخشی از خود ما هستیم می‌ترسند و تا حدودی هم حق دارند زیرا روش‌ها ما باید تشویقی باشد.
... متأسفانه برخی برخوردها با مدیران منشأ ضربه‌های سنگین به نظام شده خصوصا در تبلیغات كه حرمت اشخاص مطرح است. اگر ما مكررا مدیر و وزیر عوض كنیم چیزی عوض نخواهد شد بلكه باید همت همین مدیر فعلی را زیاد كنیم اگر این كارها انجام نشود و ما تنها وظیفه خود بدانیم كه فلان مدیر را توبیخ كنیم و تخلفش را بگیریم بعد هم افتخار كنیم كه كار نظارتی انجام می‌دهیم به مقاصد خود نمی‌رسیم. این‌ها هم باید در حد خود وجود داشته باشد اما روح قانون مهم است و عدم توجه به این مسایل نباید باعث شود تا به گردونه وظایف و قوانین دست و پا گیر و پر پیچ و خم بیافتیم.

در بیانات رئیس محترم قوه قضائیه نکات مدیریتی مهم دیگری وجود دارد که در خلا صه ارائه شده مجال پرداختن به آن نیست .انشاالله در پست های بعدینوشته شده توسط:اصغرحسنی

ویرایش:--

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو


موفق ترین مدیران همواره لایق ترین مشاوران را داشته اند